Deski ortopedyczne MP Originals

Czeska firma MP Originals Masters Models (https://www.mp-originals-masters-models.cz/a1-72/) SB-5: Angled edges spine boardwypuściła mało popularne w skali 1:72 akcesorium – zestaw desek ortopedycznych. Przenoszenie pacjenta urazowego na twardej powierzchni z odpowiednio zaopatrzonym odcinkiem szyjnym kręgosłupa zapobiega wtórnym obrażeniom kręgosłupa podczas transportu (np. na noszach miękkich). Urządzenia tego typu znajdują się na wyposażeniu ambulansów od kilkudziesięciu lat, ale do tej pory nie były odwzorowane. Żeby obejrzeć modele warto znać angielskie nazwy tego produktu – “backboard”, “spine board” lub LSB (Long Spine Board).

Zawartość zestawu MP Originals A72003

W zestawie otrzymujemy 9 sztuk desek w trzech rodzajach. Deski mają prawidłowe odwzorowanie powierzchni spodniej, ale ich powierzchnia robocza jest płaska, a nie kubełkowata jak w oryginałach. Biorąc zestaw po prawej stronie, od góry są to:

  • Iron Duck “Pro Eco”
  • Morrison “Pro Standard Spineboard” lub SB-5 “Angled edges spine board”
  • FERNO NAJO Sports Board

Są to zatem modele które pasują zarówno do cywilnych jak i wojskowych karetek, używane praktycznie na całym świecie (produkcja w Chinach oznacza, że te same modele zobaczymy w Azji pod lokalnymi markami).

Jakość odlewów jest bardzo dobra, nie znalazłem żadnych bąbli. Wymagają oczyszczenia z lekkich nadlewek. Wycięcie z kostki nie stanowi problemu ale oczyszczanie uchwytów – już tak. Trzeba bardzo uważać, żeby nie oderwać uchwytu, jak mi się przytrafiło:

Jeśli decydujemy się na takie akcesorium to należy pamiętać, że pełna deska ortopedyczna składa się z minimum 4 pasów (dla oliwkowych desek standardowo czarnych) i unieruchomienia głowy i szyi. Ten ostatni element trzeba wykonywać samodzielnie, natomiast pasy można dorobić z pozostałości z zestawów fototrawionych lub odpowiednio cienkiej taśmy maskującej (np. JammyDog). Mocowanie deski do pojazdu na czas transportu (bez pacjenta) odbywa się zazwyczaj właśnie za te pasy.

Cena za taki zestaw to 220 koron czeskich (ok. 37 PLN) plus wysyłka. Biorąc pod uwagę, że zabezpiecza to nam to akcesorium na najbliższe 9 modeli karetek w skali 1:72 wydaje się to być akceptowalną ceną.

Be the first to reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *