Pół wieku służby w cieniu, czyli Toyota HiAce

Toyota w modelarstwie w skali 1:72 rzadko kojarzy się z jakimkolwiek innym modelem niż HiLux (używany jako technical) i ewentualnie LandCruiser. Cała reszta to pojazdy cywilne, niespotykane w tej skali. Nic więc dziwnego że jedna z lepszych i bardziej uniwersalnych konstrukcji – HiAce – nie jest specjalnie poszukiwana i znana. Mimo że od ponad pół wieku pozostaje “koniem roboczym” w Azji i na Bliskim Wschodzie, także jako karetka.

Modelu HiAce zacząłem poszukiwać do swojej mini-dioramy upamiętniającej akcję ratunkową po katastrofie w Bangladeszu. Tamtejsze służby (i firmy) ratunkowe używają między innymi takich karetek, w wielu wersjach – głównie czwartej i piątej generacji.

Nie znajdziemy żadnego modelu do składania tego pojazdu w tej skali. Początkowo nie udało mi się nawet znaleźć żadnego modelu gotowego HiAce w skali 1:72 lub zbliżonej (czyli w przedziale od 1:76 do 1:68). Istnieją mniejsze – zarówno H0 jak i specyficzny model firmy TOMY TEC w skali 1:80. Zatem pierwszym wyborem było wyszukanie dostępnych modeli w skali 1:64 – najbardziej popularnej “małej” skali motoryzacyjnej z której najłatwiej jest wykonać formę zmniejszającą do 1:72.

Najbardziej pasującą wydawała się pierwotnie replika firmy Tomica (Takara Tomy) – jest to van piątej generacji z podwyższonym dachem. Te modele są dosyć tanie, ponieważ w praktyce są to zabawki. Jednocześnie Tomica oferuje kilka rodzajów nadwozia HiAce kilku generacji. Interesujący mnie egzemplarz był po prostu najtańszy, zupełnie przypadkowo był numerem specjalnym (bez numeru wydania). Tomica oferuje wersję podstawową 5-tej generacji (np. wydanie nr 113), wersję z podwyższonym dachem (jak na zdjęciu lub np. nr 48) – idealną na karetkę, model 4-tej generacji (np. wydanie nr 3) a ostatnio także, chociaż nie w tej samej linii produktów, przepiękny model nr LV-N216b : Toyota HIACE Wagon Super Custom . Problemami wszystkich tych wypustów, poza ostatnim, jest oczywiście zabawkowość modeli. Głównym problemem pozostają koła, zbyt grube słupki dachowe i bardzo głęboko wpuszczone okna boczne. Mi to nie przeszkadzało bo i tak musiałem je rozmontować, wykonać formę i potem odlew.

W międzyczasie jednak różnymi drogami trafiły do mnie inne modele w skali 1:64 które na pewno po odlaniu będą wyglądały lepiej. Firma Tiny (znana też jako Tiny City) wypuściła kilka różnych wariantów malowania modelu 5-tej generacji. Te modele mają piękne koła, lepszy detal ale ciągle wpuszczone okna boczne. Tylna klapa jest otwierana tak samo jak w modelu Tomica. Kolejnym modelem jest firma Kyosho której model w skali 1:64 posiada już pięknie wstawione okna boczne, jest dostarczany na podstawce i stanowi chyba najładniejszy model HiAce w tej skali. Wreszcie dostępny jest model Majorette który deklaruję skalę 1:69 ale jest też największy gabarytowo z całej grupy. To przedłużony minibus który ma podwyższony dach. Wszystkie powyższe modele trzeba odlać we właściwej skali, tworząc formę z silikonu zmieszanego z “white spirit”, którą po kilku dniach zalewamy żywicą – kurcząca się równomiernie forma pozwoli na zmniejszenie skali do pożądanej. Jest to proces mozolny, czasami uciążliwy dla otoczenia, na początku wymagający wielu eksperymentów – a zatem wcale nie tak oszczędny jak mogłoby się wydawać.

Od lewej: Majorette, Tiny, Kyosho, dwa pozostałe w skali 1:72 to EPOCH.

W poszukiwaniu alternatyw do odlewów natrafiłem też na modele mniej znane, ale niemal idealnie wyskalowane do “królewskiej skali”. Te modele można użyć niemal natychmiast, wymagają jedynie weatheringu lub przemalowania:

Best Choose (to nazwa firmy) 1:76 Toyota HiAce; model metalowy, przepięknie wykonany, z ogromną liczbą detali. Dostarczany w gablotce, posiada osobno montowane lusterka boczne (4 sztuki), wycieraczki, sygnały czy elementy wnętrza. Model przedstawia HiAce piątej generacji z ostatnimi oknami zaślepionymi, wersja do transportu psów policyjnych (K9) policji w Hong Kongu.

Wymiana wnętrza i przebudowa na karetkę z Bangladeszu nie była zbyt wymagająca, bo tamte karetki praktycznie nie mają zabudowy.

EPOCH (znana także jako REAL-X lub M-Tex – to ostatnie chyba pisane cyrylicą) 1:72 Toyota HiAce; model plastikowy pojazdu 5-tej generacji, z podwyższonym dachem w malowaniu straży pożarnej Tokyo. Bardzo ładnie umieszczone okna, nic się co prawda nie otwiera ale model ma funkcjonującą (migającą na czerwono) sygnalizację dachową. Model jest w skali 1:73 mierząc po rozstawie osi, ale 1:76 mierząc szerokość, ma też zbyt małe boczne okna przednie, co nie jest dużym problemem w przypadku plastikowego nadwozia.

EPOCH 1:72 Toyota HiAce, model metalowy pojazdu 5-tej generacji; najbardziej prawidłowy wymiarowo model podstawowej wersji, posiada ładnie umocowane (nie wgłębnie) okna boczne na całej długości. Nic się nie otwiera, wnętrze jest typu towos (jeden rząd tylnych foteli i przestrzeń ładunkowa). Zdecydowanie najlepsza opcja na zrobienie modelu podstawowego.

Be the first to reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *